Zaposlenici u hrvatskom pravosuđu u srijedu su i treći dan bili u štrajku. Zaposlenicima i namještenicima u riječkom Županijskom i Općinskom sudu – kojima je u tri dana obustave rada svojevrsna “baza” i središnje mjesto boravka velika raspravna dvorana u zgradi suda – pridružio se u srijedu u raspravnoj dvorani i veći broj sudaca koji su na taj način dali podršku djelatnicima u njihovim nastojanjima.
U dvorani sa službenicima i namještenicima su tako, među ostalima, danas (u srijedu) bili i zamjenica predsjednika Županijskog suda u Rijeci Filka Pejković te suci Ika Šarić i Duško Abramović sa Županijskog i veći broj sudaca Općinskog suda u Rijeci.
“Podržavamo 100 eura za veće plaće za sve, ali to nije dovoljno za dostojanstven život”
“Nastavljamo borbu za plaće dostojne normalnog života, za pošteno vrednovanje našeg rada i da se konačno čuje i naša priča. Na blagdan Tijelova, s obzirom da je neradni dan, zaposlenici neće štrajkati, ali u petak se štrajk nastavlja jednakim žarom“, poručili su danas iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske. “I danas, treći dan, u štrajku nas je, kao i jučer, bilo oko 5.000!”
“Podržavamo 100 eura za veće plaće za sve, ali to nije dovoljno za dostojanstven život zaposlenih u sudskim tijelima i državnom odvjetništvu za koje tražimo još dodatnih 300 eura neto plaće”, navodi Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika RH. “Nastavljamo borbu za plaće dostojne normalnog života, za pošteno vrednovanje našeg rada i da se konačno čuje i naša priča. A ona glasi da zaposlenici sudskih tijela i državnih odvjetništava rade s prosječnim plaćama od 500 do 700 eura i s tim ne mogu izdržati do kraja mjeseca, a kamoli do sljedeće plaće. Rade dvostruko više, jer ih nema tko zamijeniti. Nitko ne želi doći u državnu upravu zbog tako niskih plaća”, navodi se među ostalim u priopćenju Sindikata.
Malenica: “Ne možemo gledati selektivno zaposlenike u pravosuđu”
U emisiji “A sada Vlada” na Hrvatskom radiju gostovao je danas ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica koji je konstatirao kako, nažalost, Sindikat lokalnih i državnih službenika ne prihvaća rješenje koje je ponudila Vlada, “iako je za najveći broj njihovih članova povećanje u iznosu od 100 eura”. Nije najavio koji će potez Vlada povući ako se štrajk oduži, ali je pozvao sindikate na razumijevanje.
– Postoji niz aktivnosti u idućih 6 mjeseci koje idu u smjeru povećanja plaća. Vidjet ćemo što će biti ako se oduži štrajk. Smatram da sa strane sindikata mora postojati određeno razumijevanje – kazao je Malenica. – Sindikati traže povećanje plaća u pravosuđu. Mi smatramo da ne možemo gledati selektivno zaposlenike u pravosuđu. Želimo cjelovito gledati povećanje plaća. Aktivno ćemo pristupiti analizi složenosti poslova, nastavio je. – Istaknuo bih da povećanje od 300 ili 400 eura narušava strukturu zaposlenih u državnoj upravi s obzirom na to da postoje određeni limiti koeficijenata koje netko može imati s obzirom na stručnu spremu, zaključio je ministar.




