Na njenu nesreću, “ljudima iz agencije” omogućila je pristup svom računalu, a i bankovnom računu, pružajući im uz to osobne i podatke o šiframa za bankovne račune za njihovo samostalno “ulaganje“, naravno njezinog novca
Vjerovala je da će sjajno zaraditi na kriptovalutama, te trgovanjem na svjetskim burzama. No, na kraju je ostala bez više desetaka tisuća kuna.
Glavne su to odrednice slučaja u kojem je glavni akter 74-godišnja žena koja se na kraju obratila policiji, a njen predmet preuzeli djelatnici Prve policijske postaje. Radni naslov slučaja su “prijevare prilikom poslovanja kriptovalutama”; ispostavilo se da je žena u razdoblju od travnja do studenoga ove godine kontaktirala putem interneta s osobama iz strane agencije koje su ju doveli u zabludu, lažno joj prikazujući sigurnu zaradu trgovanjem i ulaganjem na svjetskim burzama.
“Brokeri” prestali komunicirati s njom
Na njenu nesreću, “ljudima iz agencije” omogućila je pristup svom računalu, a i bankovnom računu, pružajući im uz osobne i podatke o šiframa za bankovne račune za njihovo samostalno “ulaganje“, naravno njezinog novca. Žena je shvatila da nešto nije u redu kada su takozvani brokeri prestali komunicirati s njom. Novac joj nije vraćen, niti ima saznanja gdje je i u što uložen, tako da joj je na kraju preostalo samo slučaj prijaviti policiji.
Policija: Budite sumnjičavi prema ponuda s ogromnim prinosima
Policija nanovo poziva na oprez.
“I ovim putem pozivamo građane na oprez kako ne bi postali žrtvama investicijskih prijevara. Osim što je ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići i na počinitelje koji će vas prevariti ili možete postati žrtva hakera. Stoga budite oprezni, dobro se informirajte i potražite financijski savjet od provjerenih stručnjaka prije nego što uložite novac u rizične investicije.
Posebno treba biti sumnjičav prema ponudama koje nude nerealno visoke prinose u vrlo kratkom razdoblju – to je prvi i najočigledniji znak da se radi o prijevarnim namjerama. Tijekom komunikacije nikome ne biste smjeli dostavljati osobne podatke, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, ni slati jednokratne zaporke aplikacija internetskog bankarstva, kao ni druge podatke vezane za autorizaciju bankovnih transakcija”, naglašavaju iz Policijske uprave primorsko-goranske.