“U županiji najbolje rezultate u odvajanju otpada postižu otočani s 53,44%, zatim slijedi priobalje s 34,01 %, dok su Gorani u postocima najslabiji s 24,63 %, ali ga i daleko najmanje stvaraju. Najbolji rezultati postignuti su na otoku Krku i u Općini Klana od gotovo 60 %“, izvijestio je županiski resorni pročelnik Sanjin Vranković na današnjoj redovitoj konferenciji za novinare u Primorsko-goranskoj županiji. Naveo je da za područje cijele županije ukupan postotak odvojeno sakupljenog otpada iznosi 48,70 % i trebat će još dosta napora za dostizanje cilja od 60 % sukladno planu gospodarenja otpadom RH. Značajno povećanje u odnosu na prethodno razdoblje bilježi se na području nekoliko općina što se u najvećoj mjeri pripisuje uvođenju i razvoju sustava prikupljanja otpada od vrata do vrata.
Na području županije nalazi se devet odlagališta otpada je devet zatvoreno, šest odlagališta je potpuno sanirano, a to su Cetin u Vrbovskom, Duplja u Novom Vinodolskom, Osojnica u Matuljima, Pržić na otoku Cresu, Sorinj na otoku Rabu i Viševac u Rijeci te 26 reciklažnih dvorišta, od kojih je osam na otoku Krku (po jedno u svakoj JLS i jedno uz odlagalište Treskavac).
“Primorsko-goranska županija je prva županija u Republici Hrvatskoj koja ima izgrađen centar za gospodarenje otpadom i sve planirane pretovarne stanice u Cresu, Delnicama, Krku, Novom Vinodolskom i Rabu, a izgrađena je i privremena pretovarna stanica Vrbovsko i pretovarna stanica Mali Lošinj. Županija je i u ovoj godini osigurala sredstva pomoći JLS-ima za daljnji razvoj sustava gospodarenja biootpadom za koji je procjenjeno da je u ovom trenutku najveći izazov i najbolji način za unaprjeđenje sustava i dostizanje ciljeva iz Plana gospodarenja otpadom RH kroz dva programa i to za sufinanciranje projektne dokumentacije i pilot projekte iz područja gospodarenja biootpadom u ukupnom iznosu od 70.000 eura”, kazao je Sanjin Vranković koji je ukratko prezentirao izvješće o provedbi plana gospodarenja otpadom na području Primorsko-goranske županije za 2023. godinu.
“Daljnji razvoj sustava odvojenog sakupljanja otpada trebat će usmjeriti ka dodatnoj selekciji odvojeno sakupljenog otpada i odvojenom sakupljanju biootpada, što je prilika da se usluga učini jeftinijom za sve građane pa je pohvalan smjer kojim su krenule pojedine općine i gradovi”, zaključio je Vranković, dodavši da je na otoku Krku, Općini Viškovo i Gradu Opatiji uvedeno odvojeno sakupljanje biootpada, izrađena je projektna dokumentacija za kompostanu u Gradu Cresu i u tijeku je ishođenje građevinske dozvole, a za kompostanu u Gradu Malom Lošinju ishođena je građevinska dozvola.