Zaključivši kako je za nesreću isključivo odgovoran osiguranik tuženog Generali osiguranja, riječki sud je pješakinji dosudio ukupno 47 tisuća kuna, od čega na ime fizičkih bolova 22 tisuće kuna. Nesreća se dogodila u ožujku 2018. godine; žena je prelazila cestu preko pješačkog prijelaza, kada je na nju naletio Volkswagen Caddy
Tvrtka Generali osiguranje – osiguravajuća kuća čiji je osiguranik furgonom naletio na pješakinju, tada 86-godišnju ženu, i teško je ozlijedio – dužna je platiti nastradaloj pješakinji 30 tisuća kuna na ime naknade štete. Presudio je tako, zasad nepravomoćno, riječki Općinski sud, odredivši da je Generali osiguranje dužno isplatiti tužiteljici i oko 15,2 tisuće kuna na ime parničnih troškova.
Epilog je to parnice koja se vodila u povodu prometne nesreće što se dogodila u ožujku 2018. godine kod Tower centra u Ulici Janka Polića Kamova na Pećinama, kod križanja s kružnim tokom i Radničkom ulicom. Bilo je oko 15 sati kada je 86-godišnjakinja prelazila cestu preko pješačkog prijelaza, a na nju naletio Volkswagen Caddy, riječkih registracijskih oznaka, za čijim se upravljačem nalazio 55-godišnji vozač, i srušio je na cestu.
Vozač pod utjecajem alkohola i nepažljiv
Stradala pješakinja je lani u svibnju podnijela tužbu radi naknade štete, navodeći da je isključivi krivac za nesreću vozač Caddyja, osiguranik Generali osiguranja, a vozač ju je pod utjecajem alkohola i zbog nepažnje srušio na pješačkom prijelazu, zbog čega je sud protiv njega i izdao kazneni nalog. Tužbom se prvotno tražilo 36 tisuća kuna, a kako joj je dotad isplaćeno 17 tisuća, predlagalo se sudu da odredi kako je osiguravajuća kuća dužna platiti još 19 tisuća kuna. Kasnije tužbeni zahtjev podignut na 47 tisuća kuna, odnosno prijedlog da Generali osiguranje isplati još 30 tisuća kuna.
Do nesreće planinarila, odlazila kod frizerke…
U postupku pred sudom saslušana je tužiteljica, nastradala pješakinja, koja je ispričala da ju je nakon nesreće kod Tower centra vozač koji ju je i srušio odvezao u bolnicu. Ispostavilo se da je zadobila prijelom pubične kosti i ozlijedila desni gležanj. U bolnici je bila četiri dana, a nakon toga joj je trebala pomoć u svakodnevnom životu, prilikom higijene, obavljanja kućnih poslova i drugog. Nije mogla sama prati kosu, ići pod tuš, obavljati higijenu… Odlazila je na fizikalnu terapiju, liječničke kontrole, pila je jedan lijek protiv bolova, poslije drugi, a onda su nastupili problemi s probavom, pa je u bolnici bila deset dana. Koristila je hodalicu dva i pol mjeseca, poslije štap. Nije kao prije išla u prirodu i putovala, obavljala je samo ono što se mora.
Njena nećakinja, koja joj je pomagala u kućanstvu, sudu je navela da joj je teta, koja inače živi sama, ranije bila vitalna, bila je članica Planinarskog društva, sama se vozila autobusom, odlazila kod frizerke…
Tegobe i godinu dana poslije nesreće
Sud je u cijelosti prihvatio nalaz medicinskog vještaka, koji je konstatirao da je stradaloj ženi trebala pomoć druge osobe za obavljanje uobičajenih dnevnih radnji, a neke tegobe su se javljale i godinu dana nakon nesreće.
Zaključivši kako je za nesreću isključivo odgovoran osiguranik tuženog Generali osiguranja, riječki sud je tužiteljici dosudio ukupno 49.800 kuna, a umanjeno za 17 tisuća kuna isplaćene svote, odredio da joj pripada 30 tisuća kuna, iako bi strogo matematički taj iznos bio nešto viši. Na ime fizičkih bolova starica je dobila 22 tisuće kuna, straha 8, duševnih bolova 10,5 tisuća, tuđu pomoć 7,2 tisuće, uz ostale manje stavke.
Presuda nije pravomoćna, na nju postoji pravo žalbe, o kojoj će onda arbitrirati županijski sud.
U postupku pred sudom saslušana je tužiteljica, nastradala pješakinja, koja je ispričala da je u bolnici bila četiri dana, a nakon toga joj je trebala pomoć u svakodnevnom životu, prilikom higijene, obavljanja kućnih poslova i drugog. Koristila je hodalicu dva i pol mjeseca, poslije štap. Nije kao prije išla u prirodu i putovala, obavljala je samo ono što se mora.