Suđenje za smrt Austrijanke u moru pred Malinskom: vještaci nisu utvrdili brzinu glisera, obrana traži izdvajanje zapisnika s izjavom optuženog da je išao 10 – 15 čvorova

22.04.2023. 16:54 | Crna kronika, Novosti

Foto: MUP, portal Burin

– Ne smatram se krivim – ponovio je Dino Dokoza Nikpalj (30) u nastavku suđenja na kojem sjedi na optuženičkoj klupi pod inkriminacijom da je prije četiri godine, vozeći gliser, skrivio stravičnu nesreću na moru u kojoj je smrtno stradala 20-godišnja Austrijanka Verena Heinz, koja je ronila s ocem u moru pred Malinskom.
Na suđenje nije mogao doći pomorsko-prometni ekspert, koji je autor jednog od dvaju provedenih  vještačenja u suradnji s vještakom sudske medicine, a njima je trebalo odgovoriti na važno pitanje: kojom brzinom se kretao gliser u kritičnim trenucima. Vještak bi se, zajedno s autorima drugog vještačenja, trebao pojaviti u nastavku suđenja zakazanim za sredinu srpnja. No, poznato je da vještaci nisu uspjeli odgovoriti na to značajno pitanje, detalj bitan u rasvjetljavanju slučaja i donošenju presude, uz objašnjenje da nemaju točne parametre za procjenu brzine glisera. Na sljedeću raspravu će se, osim vještaka, kao svjedok pozvati voditelj ronilačkog centra u kojem je, kako tvrdi otac stradale djevojke, dobio naputak gdje je zona za plivače, a gdje je koridor za plovila.

OBITELJ poginule traži 2,15 milijuna kuna odštete od optuženog

Suđenje je formalno počelo ispočetka, zbog proteka vremena od prošle rasprave. U sudnici je pročitan niz dokumenata vezanih za sudski proces, a jedan od njih je i imovinsko-pravni zahtjev kojeg je podnijela obitelj smrtno stradale. Roditelji, braća i sestra traže ukupno oko dva milijuna i 148 tisuća kuna.
– Ne priznajem imovinsko-pravni zahtjev – konstatirao je optuženik.
Predsjednica vijeća riječkog Županijskog suda, sutkinja Ika Šarić, pozvala je pak zastupnike obitelji poginule Austrijanke da bolje dokumentiraju zahtjev i dostave na hrvatskom jeziku ono što je na njemačkom. Zastupnici obitelji Heinz potvrdili su da je nedavno nepravomoćnom presudom riječkog Trgovačkog suda određeno da tvrtka Oto Nautika, koja je vlasnik glisera i za koju je Dokoza Nikpalj radio, mora obitelji stradale platiti oko 202 tisuće eura.

najprije rekao da je vozio 10-15 čvorova, poslije kazao da je bilo 5-6  

Sud nije prihvatio opetovani prijedlog obrane da se provede očevid i rekonstrukcija događaja na licu mjesta, kako bi se prije svega utvrdio dinamizam nastanka nesreće i mogućnost uočavanja bove koju su imali u moru Verena i njen otac. Sutkinja je obrazložila da do sada nije utvrđena brzina kojom se kretao gliser, pa se ne može obavljati očevid vezan za tu okolnost.
Među dokumentacijom koja je pročitana u sudnici jest i zapisnik o ispitivanju Dina Dokoze Nikpalja kao osumnjičenika za pomorski prekršaj. U tom ispitivanju u prekršajnom postupku imao je branitelja, a tada je rekao da je gliser vozio brzinom od deset do 15 čvorova, vjerojatnije deset, dok je na kasnijem ispitivanju u tužiteljstvu izjavio da je vozio brzinom od pet-šest čvorova. Obrana je tražila izdvajanje zapisnika iz prekršajnog postupka, vijeće sutkinje Šarić je to odbilo, na što obrana ima pravo žalbe.

TUŽITELJSTVO: PROPUSTIO JE SMANJITI BRZINU I POZORNO PROMATRATI

Tragedija pred Malinskom dogodila se 24. srpnja 2019. godine, oko 16 sati, u trenucima kada je Dokoza Nikpalj gliserom dugim 10,6 metara, s motorom od oko 261 KW, uplovljavao u luku. Gliser je bio  u vlasništvu tvrtke Oto Nautika iz Njivica,   a Dokoza Nikpalj je tada radio za tu tvrtku koja je nudila turistima maritimno-zabavne usluge, s bazom odmah pored plaže. Uz optuženog je u plovilu u kritičnim trenucima bio još jedan mladić. Dokoza Nikpalj – rodom iz Zagreba, a sada s adresom u Njemačkoj – optužuje se da, svjestan mogućnosti naleta na plivače, ronioce ili druga plovila, nije postupio u skladu s propisima i pravilima navigacije. Propustio je s pojačanom pozornošću osmatrati akvatorij i put plovidbe, te smanjiti brzinu ispod 5 milja na sat, kako bi mogao lako i brzo obaviti manevar skretanja i zaustavljanja, ukaže li se potreba, ukazuje tužiteljstvo.
Tako se dogodila situacija da je na udaljenosti od 127 metara od obale propustio uočiti plivače Verenu Heinz i njenog oca Dietera, koji su plivali u smjeru obale, te crvenu plutaču (bovu). Voditelj glisera je, po optužbi, nastavio vožnju plovilom bez zadržavanja i tako prešao preko tijela nesretne Verene Heinz, kojoj je elisa zadala smrtonosne ozljede. Nesretna djevojka je od posljedica iskrvarenja preminula u riječkom KBC-u otprilike sat i pol nakon nesreće.
Dokoza Nikpalj je optužen za kazneno djelo ugrožavanja posebnih vrsta prometa u kojoj je prouzročena smrt, za što mu prijeti kazna od tri do 15 godina zatvora.

VODITELJ GLISERA TVRDI DA JE DOVOLJNO SMANJIO BRZINU, A STRADALNICI SU BILI U PLOVIDBENOM KORIDORU

Optuženi Dino Dokoza Nikpalj u istrazi je izjavio kako se ne smatra krivcem za to što se dogodila nesreća, s obzirom na okolnosti kako je do nje došlo, napominjući da je prilikom približavanja obali dostatno smanjio brzinu.
Stradalnicu i njenog oca nije primijetio u moru u prvom redu zbog odsjaja sunca od površine mora koje je bilo valovito. Kazao je da nije mogao primijetiti ni njihovu plutaču-ronilačku bovu, zbog njenog plosnatog oblika i bez tzv. ronilačke zastavice. U dijelu akvatorija kroz koji je prolazio nije bilo za očekivati plivače ili ronioce, jer je riječ o dijelu mora upravo za prolaz brodica iz obližnje sportske lučice i njihovog glisera, kojeg je iznajmljivala tvrtka u kojoj je radio. Naglasio je da zbog navedenih okolnosti smatra da nije odgovoran za nesreću, tim više što su postojale i oznake u moru koje su omeđivale plovidbeni koridor.

Najčitanije


Povezane objave

POKOPI NA GROBLJIMA (778)

POKOPI NA GROBLJIMA (778)

ČETVRTAK, 28. OŽUJKA 2024. ZAMET, 13.30: Milorad Ovuka (1952) KOZALA, 13.30Zvonko Pitinac (1955) VIŠKOVO, 14.00Nada Oliva (1944) RUKAVAC, 15.00Josip Rudić (1935) SV. LUCIJA (KOSTRENA), 15.00Sabiha Krajačić  KRASICA, 14.00Veljko Grgurić  SV. VID (SENJ),...

Pin It on Pinterest