Suci Vrhovnog suda trebaju donijeti svoju presudu, ocijeniti pravorijek riječkog suda, da li su riječki suci odmjerili adekvatne kazne i donijeli pravu odluku prihvativši imovinsko-pravni zahtjev, da su dužni platiti 23,4 milijuna kuna, što predstavlja, u biti, namirenje glavnice, dok je za tražbinu na ime kamata stečajna upraviteljica »Instalatera« bila upućena na parnicu
Hoće li se 15-20 godina od inkriminiranih malverzacija konačno znati je li grupa talijanskih menadžera kriva što je gurnula propalu riječku tvrtku “IMD Instalater” prema poslovnoj provaliji, u stečaj, isisavši ilegalno iz firme više od 23 milijuna kuna? Pitanje je to na koje bi se uskoro mogao dobiti odgovor: šest godina nakon prvostupanjske presude suci Vrhovnog suda arbitrirat će o odluci riječkog suda koje je na ukupno 11 godina zatvora osudilo četvoricu Talijana, te odredilo da moraju solidarno isplatiti iznos od 23,4 milijuna kuna u stečajnu masu ugašene tvrtke. Enrico Montanari (59) osuđen je na četiri godine zatvora, Marco Gatti (62) na tri, a Gianluca Guaitoli (61) i Tiziano Tedeschi (61) na po dvije godine zatvora. Oglašeni su krivim za zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju i pomaganje u tom kaznenom djelu.
Novac isisan kroz niz računa na ime tobožnjih usluga
Suci Vrhovnog suda trebaju donijeti svoju presudu, ocijeniti pravorijek riječkog suda, da li su riječki suci odmjerili adekvatne kazne i donijeli pravu odluku prihvativši imovinsko-pravni zahtjev, da su dužni platiti 23,4 milijuna kuna, što predstavlja, u biti, namirenje glavnice, dok je za tražbinu na ime kamata stečajna upraviteljica »Instalatera« bila upućena na parnicu. No, činjenica da će suci Vrhovnog suda uskoro raspravljati o presudi riječkog suda ne mora značiti da će slučaj s inkriminacijama od kojih su neke stare i dva desetljeća dobiti i konačnu presudu. Vrhovni sud može, naime, presudu ukinuti i slučaj vratiti na ponovno suđenje, što bi onda u novom procesu moglo otvoriti pitanja oko zastare.
Montanari, Gatti, Guaitoli i Tedeschi sjeli su na optuženičku klupu za malverzacije od 2001. do 2007. godine. Montanari se teretio da je makinacije počinio kao predsjednik uprave »Instalatera«, Gatti i Guaitoli kao predsjednik i član nadzornog odbora tvrtke, a Guaitoli i kao direktor »Grad eko inžinjeringa«, tvrtke koja je svojedobno postala većinski vlasnik dioničkog društva »Instalater«. Sva trojica, kao i Tedeschi, bili su osnivači i članovi uprava talijanskih tvrtki »Clima casa« i »Edifica« iz Modene, u korist kojih je iz »Instalatera« izvučeno 23,4 milijuna kuna. Riječki Županijski sud je prihvatio tvrdnje tužiteljstva da je novac iz tvrtke s riječkog Belvedera isisan kroz niz računa ispostavljenih “Instalateru” na ime tobožnjih usluga, konzultacija i pomoći na projektiranju i koordinaciji oko izgradnje buduće poslovno-stambene zgrade.
Talijani: Mislili smo izgraditi poslovno-stambeni kompleks
Vijeće riječkog Županijskog suda, koje je presudu donijelo u studenom 2015. godine, prihvatilo je tvrdnje tužiteljstva da je temelj za izvlačenje novca u talijanske tvrtke bio u fiktivnim ugovorima o tehničko-gospodarsko-komercijalnoj suradnji dviju talijanskih tvrtki s »Instalaterom«, kao i o tehničko-projektnom savjetovanju. To je učinjeno, naglašavala je optužba, unatoč tome što su Talijani bili svjesni da »Instalater« u to vrijeme, pa i kasnije, osim najma vlastitih prostora nije obavljalo nikakvu drugu djelatnost, pa obveze i usluge iz ugovora ne samo da neće biti obavljene, već su i nepotrebne za poslovanje »Instalatera«. Talijani su izjavljivali kako je u planu da se na atraktivnoj lokaciji riječke tvrtke izgradi poslovno-stambeni kompleks, no od tog projekta nije bilo ništa; na kraju je poslovna zona »Instalatera« prodana za 3,7 milijuna eura, nad tom tvrtkom je 2009. godine otvoren stečaj, bez radnika je ostala i tri godine prije, a 2014. godine firma je i brisana iz sudskog registra.
Sedam godina nisu činili ništa oko poslovanja tvrtke, a na koncu izvukli milijune
– Prvooptuženi Enrico Montanari je, kao odgovorna osoba, postupao na štetu »Instalatera«. Umjesto da vodi računa o interesima tvrtke kojoj je na čelu, rukovodio se osobnim interesima – napomenula je za objave presude sutkinja Ika Šarić još 9. studenog 2015. godine. Obrazložila je tada kako je sudski postupak pokazao da su optuženi, a posebno prva dvojica, Montanari i Gatti, od početka zastupali ideju da se kupi »Instalater«, pa prodaju njegove nekretnine. Četvorica Talijana postupala su s motivom da poslije novac od prodaje izvuku iz »Instalatera«, zaključilo je sudsko vijeće. Sutkinja je ukazala da je novac izvučen na inkriminirani način jer bi, da se išlo na legalan način, dobit za njih bila manja, zbog poreznih davanja.
– Optuženici u sedam godina nisu činili ništa u smislu poslovanja tvrtke, a na koncu izvukli novac. Upravo zahvaljujući ovome došlo je do stečaja »Instalatera«. Uloga dvojice prvookrivljenih, Montanarija i Gattija, u svemu ovome veća je od ostale dvojice, no i oni su željeli novac, a da ništa nisu uložili – zaključila je tada predsjednica sudskog vijeća.
Sva četvorica Talijana od početka sudskog procesa izjavljivala su da se ne smatraju krivima. Kakvo je stajalište sudaca najvišeg suda u državi, trebalo bi se saznati uskoro.
Novac isisali ovako zbog poreza
Sutkinja Ika Šarić je prije šest godina za objave presude naglasila kako je sudski postupak pokazao da su optuženi, a posebno prva dvojica Talijana, Montanari i Gatti, od početka zastupali ideju da se kupi »Instalater«, pa prodaju njegove nekretnine. Četvorica Talijana postupala su s motivom da poslije novac od prodaje izvuku iz »Instalatera«, zaključilo je sudsko vijeće. Sutkinja je ukazala da je novac izvučen na inkriminirani način jer bi, da se išlo na legalan način, dobit za njih bila manja, zbog poreznih davanja.
