Šest gerontodomaćica potpisalo je danas s Općinom Viškovo ugovore o radu, čime su ispunjeni preduvjeti za početak pružanja usluge pomoći u kući za 36 korisnika s područja Viškova, od kojih je većina osoba starija od 65 godina, dok dvoje korisnika pripada ciljnoj skupini osoba s invaliditetom. Riječ je o trećoj fazi projekta Ruke pomažu vrijednoj 540 tisuća eura, a u cijelosti se financira bespovratnim sredstvima.
Gerontodomaćice će, prije svega, korisnicima pružati uslugu pomoći u kući. Primjerice, pomagat će im u dostavi namirnica i lijekova, nabavci kućansko-higijenskih potrepština, pripremi obroka, održavanju čistoće prostora, brizi o higijeni, ali i pomoći u socijalnoj integraciji što je mnogim korisnicima izuzetno važno. Za korisnike će se osigurati i paketi kućansko-higijenskih potrepština na mjesečnoj razini. Sve ove usluge za korisnike su u potpunosti besplatne
Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović prilikom potpisivanja ugovora s gerontodomaćicama zahvalila im je što su se prijavile na natječaj za zapošljavanje i svoj radni odnos zasnovale s Općinom Viškovo čijim će najpotrebitijim mještanima pružati konkretnu pomoć.
„Projekt Ruke pomažu – faza 3 je svojevrsni nastavak uspješne suradnje s Općinom Klana koja nam je, uz ostale obavezne partnere, bila projektni partner u prve dvije faze ovoga hvalevrijednog projekta. U prve dvije faze, za vrijeme trajanja projektnih aktivnosti, zaposlene su 23 žene koje su na području Viškova i Klane pružale uslugu gerontodomaćica za više od 150 korisnika, starijih i nemoćnih osoba. Sličan projekt pod nazivom „Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga“ proveli smo svojedobno s viškovskom udrugom umirovljenika. Provodili smo i projekt „Dostojanstvena starost u vlastitom domu – socijalne usluge Urbane aglomeracije Rijeka“ u kojem je nositelj bio Hrvatski crveni križ-Gradsko društvo Crvenog križa Opatija, a partner Općina Viškovo“, ističe općinska načelnica Sanja Udović.
U trećoj fazi projekta Ruke pomažu naglasak je stavljen na brigu o korisnicima odnosno povećanje njihove socijalne uključenosti i prevenciju institucionalizacije ranjivih skupina – osoba starijih od 65 godina i osoba s invaliditetom što će se postići osiguravanjem dugotrajne skrbi na području Viškova i Klane. Općina Viškovo zaposlila je šest gerontodomaćica koje će u sljedećih 30 mjeseci brinuti o 36-ero korisnika koji su se prijavili na Javni poziv te ispunili određene kriterije.
Općina Klana u ovom trenutku još nema zaposlene gerontodomaćice, kao ni dovoljan broj korisnika pa pružanje usluga pomoći u kući u Klani još nije počelo.