Za proračun su glasali vijećnici SDP-a, PGS-a, HSU-a, SDSS-a, IDS-a, Akcije mladih, Unije Kvarnera i platforme Možemo! Proračunom se planiraju velike investicije i projekti iz različitih područja djelokruga rada Grada, rekao je uvodno gradonačelnik Filipović
Gradsko vijeće Grada Rijeke na današnjoj je sjednici usvojilo gradski proračun za 2022. godinu od oko 1,23 milijarde kuna. Proračun za sljedeću godinu s projekcijama za 2023. i 2024. godinu prihvaćen je s 18 glasova za i 14 glasova protiv. Za proračun su glasali vijećnici SDP-a, PGS-a, HSU-a, SDSS-a, IDS-a, Akcije mladih, Unije Kvarnera i platforme Možemo!, dok su protiv glasovali vijećnici HDZ-a, Mosta i Nezavisne liste Davora Štimca.
Gradonačelnik Marko Filipović je uvodno u svom predstavljanju prijedloga proračuna naglasio kako se, s obzirom na pandemijske uvjete, planiranju proračuna pristupilo s oprezom, no uz zadržavanje kontinuiteta dostignutih standarda te uvođenje novih projekata i poboljšanja u raznim područjima djelovanja Grada.
Prirez manji 1 posto
„Kroz proračun smo realizirali dio onoga o čemu smo govorili o predizbornoj kampanji. Naravno, ne može se sve odraditi u prvoj godini, zato postoji i četverogodišnji mandat, ali ovo je naznaka smjera u kojem sa svojim zamjenicima mislim voditi grad“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Jedno od obilježja gradskog proračuna za iduću godinu je doprinos poreznom rasterećenju građana. U predstojećem srednjoročnom razdoblju planira se postupno smanjenje stope prireza porezu na dohodak. U 2022. godini stopa prireza smanjena je za jedan postotni bod te će iznositi 14 %, a cilj je da se u 2025. godini prirez smanji na 10 %.
Proračunom se planiraju velike investicije i projekti iz različitih područja djelokruga rada Grada, od kojih su neki pred završetkom, kao što je projekt uređenja art kvarta Benčić, a neki u početnoj fazi. Nastavit će se ulaganja u izgradnju cesta i javnih površina, a kontinuitet ulaganja odnosi se i u sva druga područja komunalnog standarda, s naglaskom na završetak EU projekta izgradnje sortirnice na lokaciji Mihačeva draga. Nastavljaju se i ostali EU projekti, proračunom je planirano i provođenje programa poticane stanogradnje, nastavljaju se ulaganja u poduzetničku infrastrukturu.
Za novorođenu djecu dvaput veća sredstva
Zadržava se kontinuitet provođenja programa u funkciji odgoja i obrazovanja po kojima je Grad prepoznatljiv uz uvođenje stalnih poboljšanja. Radi se o izdvajanjima za stipendije, sufinanciranje privatnih vrtića, građanski odgoj, projekt Rinkluzija, podršku logopedskom centru i studiju logopedije, kao što se planira i povećanje kapaciteta dječjih vrtića, s najvećim naglaskom na jasličke skupine. Proračune za sljedeće tri godine obilježava kontinuitet visokih izdvajanja za socijalni program i ostale programe u zdravstvu te uvođenje novih oblika pomoći i projekata: od 2022. godine izdvajaju se dvostruko veća sredstva za novorođenu djecu i Grad počinje sufinancirati obrte za čuvanje djece, tzv. dadilje. Također, Grad će sufinancirati uređenje laboratorijskog prostora studijskog programa Farmacije na Sveučilištu Rijeka.
Ostrogović (HDZ): Proračun nerazvojan i loše izbalansiran
U raspravi je vijećnik Josip Ostrogović (HDZ) istaknuo kako klub HDZ-a smatra kako je proračun nerazvojan, loše balansiran i s nedovoljno dobro posloženim prioritetima, odnosno da se radi o proračunu koji neće biti na dobrobit građana. Istaknuo je kako je dvije trećine proračuna usmjereno izdacima za kulturu i zaposlene, dok se nedovoljno sredstava planira za komunalni standard i poticanje poduzetnika.
Klub HDZ-a je predložio pet amandmana na proračun, a gradonačelnik Filipović prihvatio je dio amandmana. Istaknuo je kako ne može prihvatiti povećanje iznosa za dodjelu nepovratnih subvencija u toliko velikom iznosu, pogotovo što je predloženo da se za 3 milijuna kuna smanje sredstva za HNK Rijeku i na taj način dovodi u pitanje funkcioniranje nogometnog kluba. Govoreći o povećanju sredstava za financiranje rada učitelja u produženom boravku i cjelodnevnoj nastavi, gradonačelnik je istaknuo kako bi financiranje rada učitelja trebala preuzeti država. Djelomično je prihvaćen amandman HDZ-a koji se odnosi na isplatu uskrsnice umirovljenicima, s time da je u proračun ugrađena uskrsnica u vidu poklon-bona za umirovljenike s mirovinom do 1.700 kuna. Gradonačelnik je povećao iznos za financiranje skloništa za žrtve obiteljskog nasilja po 100 tisuća kuna godišnje u sljedeće tri godine. Sredstva za sportske aktivnosti osoba s invaliditetom u 2022. godini ostat će na planiranoj razini.
Štimac: Proračun nije orijentiran na razvoj gospodarstva
Vijećnica Petra Karanikić je istaknula kako klub vijećnika SDP-a podržava proračun, naglašavajući kako je proračun razvojan, socijalan, ali i inovativan. Istaknuvši kako, iako su u proračunu vidljivi projekti koji se nastavljaju ih prethodnog proračuna, održava i nove pravce razvoja, viziju grada koja resurse ulaže u povećanje kvalitete života i gospodarski razvoj. Vijećnik Davor Štimac je u ime kluba Nezavisne liste vijećnika Davora Štimca naglasio kako proračun nije orijentiran prema razvoju gospodarstva, samoodrživosti i plavo-zelenim politikama, te nema dovoljno razvijene demografske mjere. Ocijenio je kako je planiranje prihoda od prodaje imovine nerealno, budući da, između ostaloga, nisu stvoreni preduvjeti za prodaju zemljišta namijenjenog izgradnji autobusnog kolodvora na Zapadnoj Žabici.
Vijećnica Tea Mičić-Badurina istaknula je kako će klub PGS-a podržati proračun, budući da ga smatraju realnim te je u njega ušlo niz programa i projekata za koje se PGS već ranije zalagao. U ime vijećnika platforme Možemo!, vijećnik Nebojša Zelič istaknuo je kako će podržati proračun, dajući povjerenje gradonačelniku, a očekuje odlučnije korake k energetskoj tranziciji grada.
Za šetnicu Preluk-Costabella 700.000 kuna više
Vijećnik Vedran Vivoda je u ime Akcije mladih i Unije Kvarnera istaknuo kako su spremni podržati proračun Grada Rijeka za 2022. godinu, ali pod jasnim i javno postavljenim uvjetima. Akcija mladih i Unija Kvarnera podnijeli su osam amandmana za proračun, od koje je gradonačelnik neke u potpunosti ili djelomično prihvatio. Prihvatio je, uz ostalo, povećanje sredstava za uređenje zapadne obalne šetnice na području Preluk-Costabella za iznosa od 700 tisuća kuna. Prihvatio je i amandman vezan uz financiranje projekta u iznosu od 200 tisuća kuna za izradu kućica za ulične mačke.
Gradsko vijeće prihvatilo je Plana davanja koncesija na području grada Rijeke za 2022. godinu, kojim se planira u idućoj godini dati jednu koncesiju za obavljanje dimnjačarskih poslova na području grada Rijeke, budući da postojeći ugovor istječe 31. listopada 2022. godine.
Uz proračun za sljedeću godinu, Gradsko vijeće usvojilo je i prvi rebalans proračuna za 2021. godinu. Rebalans proračuna je prihvaćen sa 18 glasova za (SDP-a, PGS-a, HSU-a, SDSS-a, IDS-a, Akcije mladih, Unije Kvarnera i platforme Možemo!), 7 protiv (HDZ i Most) i 4 suzdržana (Nezavisna lista Davora Štimca).
Jednoglasno je usvojena Odluka o uvjetima i načinu sufinanciranja djelatnosti dadilja. Iako se, kako je istaknuto na sjednici, djelatnost dadilja i programi u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja ne mogu uspoređivati, ovaj način čuvanja i skrbi o djeci može nadomjestiti nedostatak kapaciteta u predškolskim ustanovama.


