U RiHubu je održan prvi susret članova Vijeća građana Rijeke, prvog takvog tijela na razini Hrvatske, koje će tijekom ove jeseni učiti, raspravljati i na koncu donijeti preporuke za razvoj mjesne samouprave i aktivnog građanstva u Rijeci.
Vijeće građana Rijeke projekt je u sklopu kojeg će, tijekom sedam susreta od 3. studenoga do 7. prosinca, 34 nasumično odabranih građanki i građana Rijeke raspravljati i izraditi preporuke o tome kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović izrazio je zadovoljstvo što je upravo u Rijeci pokrenuto prvo hrvatsko vijeće građana, uspješna praksa provedena na lokalnom, ali i nacionalnom nivou u brojnim europskim zemljama.
„Vjerujem da će nam ovaj inovativni model donijeti ideje i rješenja kako unaprijediti sustav mjesne samouprave u Rijeci. Želimo čuti glas građana o funkcioniranju mjesne samouprave, jer mislimo da je to vrlo važna tema za Rijeku. Tijekom ovog intenzivnog procesa učit ćemo jedni od drugih. Pokretanjem Vijeća građana krenuli smo u nepoznato, ali nimalo ne sumnjam da građanke i građani koji su se odazvali na sudjelovanje u ovom projektu imaju puno toga za reći i ukazati nam na eventualne probleme. Vjerujem da svojim prijedlozima mogu usmjeriti naše politike i time doprinijeti da život u našem gradu bude kvalitetniji“, poručio je gradonačelnik Filipović.
Voditelj Vijeća građana Rijeke Igor Bajok istaknuo je kako su vijeća građana jedan od modela deliberativne demokracije.
„Jedna od specifičnosti modela vijeća građana je način na koji se građani pozivaju na uključivanje u njegov rad. Ovo je neformalno tijelo u kojeg su 34 građanke i građana Rijeke uključeni nasumičnim, slučajnim odabirom. U procesu pozivanja građana uspjeli smo osigurati da dolaze iz različitih dijelova Rijeke, da imamo gotovo podjednak broj muškaraca i žena i da imamo vrlo velik raspon dobi, od najmlađe članice, koja ima 22 godine, do najstarijih dvoje članova koji imaju 74 godine. Uspjeli smo postići da uključivanjem ovih 34 građana stvarno imamo Rijeku ‘u malom’“, kazao je Bajok.
Tijekom sedam susreta članovi Vijeća građana Rijeke upoznat će se pravilima i načinom rada Vijeća građana, a potom započinje proces započinje upoznavanja sa središnjom temom, a to je mjesna samouprava, aktivno građanstvo i građanska participacija. Potom će uslijediti razgovori, kako među članovima Vijeća, tako i s ključnim akterima u sustavu mjesne samouprave – predstavnicima vijeća mjesnih odbora i tajnicima vijeća mjesnih odbora, predstavnicima gradske uprave, ali i organizacijama civilnog društva.
„Nakon dana konzultacija pristupamo središnjem dijelu procesa, a to je donošenje preporuka za unapređenje rada mjesnih odbora u Rijeci, odgovarajući na pitanje kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice. Nakon što preporuke budu napravljene, članovi vijeća sami glasaju o vlastitim prijedlozima i oni koje dobiju najveću podršku članova Vijeća građana Rijeke bit će upućeni gradonačelničku, koji će na njih i odgovoriti. Ideja je da se, iako se radi o savjetovanom tijelu, čiji rad kreće i završava u ovoj godini, da građani dobiju informaciju kako je radilo vijeće građana, ali i što je gradonačelnik zaključio o prijedlozima i preporukama koje će od tog vijeća dobiti“, pojasnio je voditelj Vijeća građana Rijeke Igor Bajok.
O tome što ih je motiviralo da se uključe govorilo je dvoje članova Vijeća građana Rijeke, Jasminka Vukelić i Ratko Mišić.
„Jako mi drago da sam prihvatila sudjelovanje u Vijeću građana. Odazvala sam se prije svega zbog znatiželje, ali i zato što smatram da Rijeka ima potencijal da se širi, da napreduje i da mi kao građani sudjelujemo u tome“, kazala je Jasminka Vukelić. „Čast mi je i zadovoljstvo sudjelovati u radu prvog Vijeća građana. Poziv sam prihvatio iz znatiželje i želje za novim iskustvom. Volio bih pobliže vidjeti kako sve funkcionira u našem gradu“, kazao je Ratko Mišić.
Tijekom rujna i listopada 2023. godine, u poštanske sandučiće više od 1000 slučajno odabranih riječkih kućanstava ubačeno je pismo s pozivom gradonačelnika Rijeke Marka Filipovića, za sudjelovanje u radu Vijeća građana Rijeke. Slučajno odabrana kućanstva potom su obilazili educirani anketari, kojima su građani iskazivali spremnost na sudjelovanju u Vijeću građana. Sudjelovanje u Vijeća građana Rijeke je dobrovoljno. Kako je cilj da Vijeće čine građani i građanke različite dobi, spola i mjesta stanovanja, koji predstavljaju Rijeku „u malom“, unaprijed je definiran redoslijed osoba prema spolu i dobi koje su se, u nekom odabranom kućanstvu, pozivale na sudjelovanje u VGR. Selekcija i odabir, uspješno su okončani, što je omogućilo sve preduvjete za početak rada 34 člana i članice Vijeća građana Rijeke.

