Gradsko vijeće donijelo je izmjene Odluke o gradskim porezima s 25 glasova za, dva protiv i pet suzdržanih. Vijećnik Davor Štimac ovo je ocijenio populističkom mjerom, jer će građanin s prosječnom plaćom mjesečno dobiti 7,5 kuna više, dok se istovremeno najavljuje dizanje cijene komunalnih usluga
Gradsko vijeće Grada Rijeke donijelo je odluku o smanjivanju prireza porezu na dohodak u 2022. godini za jedan posto, s 15 na 14 posto.
Gradsko vijeće donijelo je izmjene Odluke o gradskim porezima s 25 glasova za (SDP, HDZ, PGS, Akcija mladih, Unija Kvarnera, HSU, IDS, SDSS te vijećnice Petra Mandić i Sabina Marov iz Mosta), dva glasa protiv (Možemo!) i pet suzdržanih (Nezavisna lista Davora Štimca i vijećnik Aleksandar Saša Milaković iz Mosta).
Gradonačelnik Marko Filipović je uvodno, pojašnjavajući prijedlog izmjene Odluke o porezima Grada Rijeke, kazao „to predstavlja prvi korak u ostvarenju konačnog cilja koji smo obećali ostvariti – smanjenja stope prireza porezu na dohodak na 10 %, od 1. siječnja 2025. godine, a ako budu povoljne makroekonomske prilike, ići ćemo i dalje u godinama koje slijede. U prijevodu, to bi značilo da osoba s bruto plaćom od 9.671 kuna na godišnjoj razini imati veću neto plaću za 90-ak kuna, a kada se stopa prireza porezu na dohodak smanji na 10 %, neto plaća će se istoj na godišnjoj razini povećati za 448,40 kuna“, rekao je gradonačelnik Filipović.
Prihod Grada smanjit će se za četiri milijuna kuna
U pogledu financijskog učinka na proračun Grada Rijeke u 2022. godini, procjenjuje se da će smanjenjem stope prireza porezu na dohodak prihod Grada od prireza porezu na dohodak u idućoj godini smanjiti za oko četiri milijuna kuna.
„Ovom mjerom smanjujemo poreznu represiju prema sugrađanima“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Vijećnik Josip Ostrogović je u raspravi istaknuo kao će klub HDZ-a glasovati za smanjenje poreza, budući da se za smanjivanje poreza zalagao i u vlastitoj predizbornoj kampanji. Vijećnica Tea Mičić Badurina je istaknula kako klub PGS-a podržava postepeno uvođenje poreznog rasterećenja, svjesni da treba paziti da se na naruši standard usluga i socijalnih davanja. Naglasila je kako je visok prirez jedan od razloga gubitka stanovništva i investicija za radna mjesta, a da je smanjivanje prireza ujedno poruka građanima da je Grad Rijeka spreman drugačije raspolagati sa sredstvima u proračunu. Vijećnik Davor Štimac je u ime kluba Nezavisne liste Davora Štimca naglasio kako su se u kampanji zalagali za smanjenje pa čak i ukidanje prireza. Smanjivanje prireza za 1 % je ocijenio populističkom mjerom, budući da će građanin s prosječnom plaćom na mjesečnoj razini dobiti 7,5 kuna više, dok se istovremeno najavljuje dizanje cijene komunalnih usluga.
Most: Ovo nije socijalna mjera
Vijećnica Petra Karanikić je istaknula kako klub SDP-a podržava prijedlog, kojim se pokazuje da gradonačelnik ispunjava predizborna obećanja, dok je vijećnik Kristian Čarapić naglasio kao treba naglasiti da se radi o smanjenju od 1% u prvoj godini, s planom da se do 2025. godine taj prirez smanji na 10%, s time da će narednom razdoblju biti dovoljno vremena da se predoči detaljan plan smanjivanja kroz godine.
Vijećnik Aleksandar Saša Milaković je u ime kluba Mosta ocijenio je kako je smanjenje prireza nije socijalna mjera, jer će učinak doživjeti oni s većim plaćama, dok ga oni s najnižim plaćama neće osjetiti. Također, ustvrdio je da se ne radi niti o razvojnoj mjeri, jer smatra da ne može privući investitore. Istaknuvši kako se radi o zanemarivoj svoti na prosječnoj mjesečnoj plaći, naglasio je kako se novac okupljen na jednom mjestu može bolje iskoristiti.
Uređenje Palače Šećerane i broda Galeb
Vijećnica Iva Davorija je u ime platforme Možemo! naglasila kako snižavanje prirez za 1 % neće utjecati na građane s niskim prihodima i visokim osobnim odbicima, koje ostvaruju i ljudi s djecom. Ocijenila je kako je obećavanje poreznog rasterećenja građana na ovaj način populistički stav, jer se ne dotiče svih građana i građanki. Istaknula je kako Možemo! smatra da je, umjesto smanjenja prireza, sredstva trebalo usmjeriti na u povećanje i dostupnosti kvalitetnih komunalnih usluga te uvođenje socijalnih inovacija. Vijećnik Akcije mladih Vedran Vivoda istaknuo je kako podržava smanjenje poreza, budući da se za njega zalagao i u vlastitoj predizbornoj kampanji.
Gradsko vijeće usvojilo je i izmjenu Odluke o zaduživanju Grada Rijeke za realizaciju kapitalnog projekta. Tom odlukom se do 31. prosinca 2022. godine produljuje rok za korištenje kredita u iznosu od 44 milijuna kuna za osiguravanju vlastitih sredstava za uređenje Palače Šećerane i broda Galeb, odnosno realizaciju trogodišnjeg EU projekta „Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine“, pri čemu se ostali uvjeti ne mijenjaju.
Pregovori oko lokacije broda
Kako stoji u obrazloženju, zbog izmjena projektno-tehničke dokumentacije u tijeku izvođenja radova kojom su se ključni sustavi broda (HVAC, HI FOG) usklađivali s Hrvatskim registrom brodova te Ministarstvom kulture, radovi na brodu Galeb odvijali su se usporenim intenzitetom. Pandemija koronavirusa uzrokovala je usporavanje i značajno kašnjenje realizacije istraživačkih radova, dok su kadrovske promjene kustosa u Muzeju grada Rijeke iznimno usporile izradu projekta stalnog muzejskog postava čija tehnička projektna rješenja izravno utječu na izvođenje obnove i prenamjene broda Galeb u brod muzej. Procjenjuje se da će se radovi na obnovi i prenamjeni broda produljiti do kolovoza 2022. godine, dok se završetak opremanja očekuje u listopadu/studenom 2022. godine.
„U tjednom sam kontaktu s brodogradilištem, osobno sam dva puta obišao brod i radovi, koji su bili usporeni zbog nepredviđenih okolnosti, za koje se nije moglo znati prilikom projektiranja, sad teku dobro i sve ukazuje da će brod sljedeće godine biti završen i naći svoje mjesto na Molo Longu. Pregovara se s Lučkom upravom o lokaciji broda, i ti razgovori teku dobro – trenutno smo u proceduri koncesioniranja investiranja u marinu u Porto Barošu i kasnijeg korištenja drugog dijela putničke luke i tu se još bruse detalji gdje bi brod Galeb trebao biti privezan,“ kazao je gradonačelnik Filipović.
Usvojena je i odluka o pripajanju trgovačkog društva Rijeka promet d.d. trgovačkom društvu Rijeka plus d.o.o. Očekuje se da će povezivanje rezultirati optimizacijom poslovnih procesa, odnosno povećanjem poslovne efikasnosti i racionalizacijom troškova poslovanja. Jednoglasno i bez rasprave prihvaćena je Odluka o proširenju Urbane aglomeracije Rijeka s utvrđivanjem Konačnog prijedloga obuhvata Urbane aglomeracije Rijeka, koja bi se u budućnosti trebala proširiti na Grad Bakar te općine Matulji, Jelenje i Omišalj.
