Opatija ne oduševljava samo dužobalnim šetnicama, bogatom tradicijom, kulturom, poviješću i arhitekturom, već i prekrasnim parkovima. Jedan od njih je Park sv. Jakova, smješten u srcu Opatije, koji se često zna naći na listama najljepših u Hrvatskoj.
Začeci nastanka parka datiraju iz XII stoljeća, u vrijeme zamaha gradnji benediktinskih opatija diljem Istre, pa je na mjestu današnje crkve Sv. Jakova izgrađen istoimeni samostan. Oko samostana su monasi u zajednici obrađivali poljoprivredne površine, a njegovali su i ružičnjake, pa se tako u povijesnim spisima navode vrtovi ruža. No, prava povijest ovog parka počinje 1886. godine, kada je nastao kao zelena površina ispred hotela „Kronprinzessin Stephanie“ (danas Imperial) u sklopu perivojnog rješenja oko građevina na zemljištu u vlasništvu „Društva južnih željeznica“. Autor idejnog rješenja bio je Carl Schubert, ravnatelj bečke tvrtke za izgradnju parkova u Austro-Ugarskoj monarhiji.
Centralni dio tada je zamišljen kao krug čije je središte istaknuto fontanom. Dio zapadno od fontane oblikovan je bio kao završetak, gdje su zasađena atraktivna visoka stabla – jedan libanonski i dva himalajska cedra te hrast plutnjak. Današnji oblik Park Sv. Jakova dobio je 50-ih godina prošlog stoljeća, iako su tada krenule i neke izmjene. Sačuvana je u potpunosti fontana „Helios i Selena“, kao i dio stilskih rasvjetnih tijela.
Tijekom svoga povijesnog razvoja park je u više navrata zajedno s Parkom Angiolina smatran jedinstvenom cjelinom, a krajem 19. i početkom 20. stoljeća kao lječilišni perivoj (Kurpark). U razdoblju talijanske vlasti, kada je kao zasebni perivoj preimenovan u Parco della redenzione, zadržana je osnovna koncepcija perivoja, ali je ispred crkve sv. Jakova postavljen spomenik palim Talijanima koji je naknadno uklonjen. Nakon Drugoga svjetskog rata spominjao se kao Park 1. maja. Godine 1996, odlukom opatijskog gradskoga vijeća, ovaj je perivoj kao samostalna cjelina dobio naziv po sv. Jakovu, kao i obližnja crkva sagrađena na mjestu nekadašnje benediktinske opatije.
Današnji perivoj je nepravilnog oblika i sastoji se od dva dijela odvojena putom, na različitim visinama – sjeverni je dio povišen za nekoliko stepenica u odnosu na južni. Park Sv. Jakova drugi je najstariji opatijski park, ima površinu 4.709 četvornih metara i proteže se sve do mora. Zaštićenim spomenikom parkovne arhitekture proglašen je 2010. godine.
Jedno od najznačajnijih obilježja parka je bogatstvo biljnih vrsta na relativno maloj površini. Do danas su očuvani neki primjerci zasađeni još prilikom osnivanja parka, među kojima je značajna bila skupina cedrova na zapadnom dijelu parka. Prema popisu biljaka koji se može pronaći, u parku se nalaze 44 biljne vrste, među kojima je nekoliko ekskluzivnih: Abies nordmanniana (kavkaska jela), Cinnamomum tamala (divlji cimetnjak), Poncirus trifoliata (trolisna naranča) i Olea fragrans (slatka maslina).
Ističe se i drvored palmi uz put koji vodi do hotela Kvarner, uz čija se debla ovijaju ruže, te drvored pinija prema crkvi sv. Jakova. Posebnost je stari himalajski cedar u zapadnome dijelu perivoja, jedini preostali od tri cedra zasađena prilikom osnivanja perivoja – danas star više od 135 godina. Među mnogim zanimljivim biljkama, u parku se nalazi i japanska kamelija (Camellia japonica), koja je s vremenom postala prepoznatljivi simbol Opatije. Na središnjim travnatim poljima su površine u kojima se mijenja sezonsko cvijeće.
Danas parkom dominira neobarokna fontana iz 1889. godine, čiji je autor kipar Johann Rathausky. Nalazi se u gornjem dijelu perivoja. Česti je motiv u fotografiranju, ide uz bok “Djevojci s galebom”, skulpturi koja se nalazi na obalnoj opatijskoj šetnici. U donjem dijelu parka nalazi se Umjetnički paviljon „Juraj Šporer“, građevina koja je 1900-te godine bila izgrađena kao slastičarnica.
Park Sv. Jakova krajem godine postaje dio najljepšeg adventa uz more u Opatiji. Prostor parka dekorira se za sva bitna događanja vezana za grad. Često se ovaj park naziva i perivojem mladenaca, jer je mjesto u koje iz crkve sv. Jakova baš tu u novi život izlaze i tim povodom u njemu se fotografiraju vjenčani parovi i njima dragi ljudi.












