KAKO VIJEĆE RIJEČKOG SUDA OBRAZLAŽE PRESUDU OD 12 GODINA DAVITELJU BAŠĆANSKE SOBARICE: DNA vještačenje potvrdilo da je ljubavni partner ubijene Slavonke bio na mjestu zločina

12.11.2021. 19:51 | Crna kronika

Autor teksta: Fiore Vežnaver, Foto: Fiore Vežnaver, CKV Ivan Vučetić

Alajdin Krasniqi (56), državljanin Kosova, s adresom u Đakovici, oglašen je krivim u procesu u kojem je ključnu ulogu imala – pojednostavljeno rečeno – znanost. Naime, ključni dokaz protiv optuženog za ubojstvo, kojeg je obrani bilo teško pobijati, bilo je DNK vještačenje koje je pokazalo da je Krasniqi muškarac čiji su tragovi nađeni na mjestu zločina i apartmanu kojeg je koristio 

– Kriv je! – objavila je danas u podne sutkinja Ksenija Iva Despot, predsjednica vijeća riječkog Županijskog suda, koje je zaključilo da je upravo optuženik čovjek koji je ubio Slavicu Dankić, 48-godišnu sobaricu i sezonsku radnicu u hotelu u Baški na otoku Krku, čije je mrtvo tijelo nađeno prije 17 godina. Alajdin Krasniqi (56), državljanin Kosova, s adresom u Đakovici, osuđen je na 12 godina zatvora.
Sud je osuđenom odredio istražni zatvor, s obzirom da je on obavezan s obzirom na kaznu iznad pet godina zatvora, no kako se Kosovaru sudilo u odsutnosti, u pritvoru će završiti kada i ako bude uhićen. Sud je troje članova ubijene Slavonke uputio sa svojim imovinsko-pravnim zahtjevima na zasebnu parnicu. Presuda nije pravomoćna, i optužba i optuženi imaju pravo na žalbu, o kojoj će onda arbitrirati Vrhovni sud.
Današnjom presudom je, barem na ovoj instanci, stavljena točka na slučaj u kojem je ključnu ulogu imala – pojednostavljeno rečeno – znanost. Naime, ključni dokaz protiv optuženog za ubojstvo, kojeg je obrani bilo teško pobijati, bilo je DNA vještačenje koje je pokazalo da je Krasniqi muškarac čiji su tragovi nađeni na mjestu zločina i apartmanu kojeg je koristio.

Suradnja s tužiteljstvom iz Prizrena

– Vijeće je utvrdilo da je optuženi Krasniqi počinio kazneno djelo ubojstva – konstatirala je u obrazloženju presude sutkinja Despot, naglašavajući da se sud u svojoj odluci rukovodio rezultatima medicinskog vještačenja, tragovima pronađenim na mjestu umorstva i nalazima biološkog vještačenja. Iskazi svjedoka govorili su da je nesretno skončala žena bila u ljubavnoj vezi s optuženikom. S obzirom da je već dan nakon ubojstva pobjegao iz Hrvatske, nije se mogao dobiti uzorak od okrivljenika radi DNA-vještačenja, no lanjske izmjene Zakona o kaznenom postupku omogućile su da pravno i procesno bude valjan i uzorak za analizu koji se uzme od druge osobe. Tako je u ovom slučaju uzet bris sline majke optuženog Kosovara, a njen DNA-profil se s iznimno visokom vjerojatnošću podudara s DNA-profilom muškarca koji je bio na mjestu događaja. Da je Gjyla Krasniqi majka optuženog utvrđeno je iz dokumentacije državnog odvjetništva iz Prizrena (Kosovo).

Jedino olakotno za optuženika – neosuđivanost

– Vijeću je nesporno da je Krasniqi počinitelj ubojstva – naglasila je sutkinja Despot.
Kosovaru se sudilo po zakonu što je važio u vrijeme zločina, što znači da je za ovaj teški krvni delikt propisana kazna od najmanje pet, a maksimalno 15 godina zatvora.

– Jedina olakotna okolnost za okrivljenika bila je neosuđivanost – ukazala je sutkinja Despot, navodeći kako je, s druge strane, prilikom odmjeravanja kazne protek vremena od događaja ocijenjen otegotnom okolnošću, jer je za to zaslužan sam Krasniqi svojim iznenadnim napuštanjem Hrvatske, koji je i doveo do toga da se postupak otegnuo na 17 godina od zločina. Otegotnim mu je cijenjen i sam bijeg, što je ostavio žrtvu čije su tijelo doslovne glodale šumske životinje. Sin, otac i sestra ubijene su sa svojim imovinsko-pravnim zahtjevima upućeni na parnicu, jer bi to dovelo do odugovlačenja ovog postupka, zaključio je sud.

Trag na papirnatoj maramici

Suđenje za jezivo ubojstvo na Krku, što je u Rijeci stiglo do kraja, počelo je tek nedavno, 17 godina nakon zločina, prvenstveno iz razloga jer se čekao kvalitetan dokazni materijal protiv okrivljenog, mada se otpočetka sumnjalo da je ubojica 56-godišnjak iz Prizrena. Misterij ubojstva Slavonke Slavice Dankić s velikom sigurnošću razriješen je u proljeće 2018. godine, 14 godina nakon zločina, a krucijalnu ulogu odigralo je DNK vještačenje koje je pokazalo da je Krasniqi muškarac čiji su tragovi nađeni na mjestu zločina i apartmanu kojeg je koristio. Priča o ovom intrigantnom slučaju teče tako da se otpočetka sumnjalo da je Slavonku, čije je mrtvo tijelo u travnju 2004. godine pronađeno na bašćanskom predjelu Zarok, u blizini potoka Vela rika, usmrtio njen tadašnji ljubavni partner Alajdin Krasniqi. Policija je protiv njega odmah nakon zločina podnijela kaznenu prijavu, tereteći ga da je golim rukama ubio ženu, ugušivši je. No, konačna potvrda sumnji da je upravo Krasniqi čovjek koji je oduzeo život Slavici Dankić dogodila se tek 14 godina kasnije, kada je stigao krucijalni nalaz DNK vještačenja. Krunski dokaz, na koji se poziva tužiteljstvo, jest u tome da je u travnju 2018. godine u Centru za kriminalistička vještačenja »Ivan Vučetić« u Zagrebu biološkim vještačenjem utvrđeno da je Gjyla Krasniqi majka osobe koja je ostavila trag na papirnatoj maramici pronađenoj u pretrazi apartmana kojeg je unajmio okrivljenik. A DNA-profil tragova pronađenih na mjestu zločina pripada muškarcu čiji se profil podudara s onim nađenim u apartmanu u kojem je boravio Krasniqi.

Nikada ispitan

Istraga je pokazala da Alajdin Krasniqi, na koga su pale teške optužbe za ubojstvo, još tri dana prije pronalaska tijela i dan nakon ubojstva, 17. travnja, pobjegao iz Hrvatske. Zapravo, dogodila se situacija da je tog jutra, nešto prije 8 sati, zatečen na graničnom prijelazu Kamensko. Na temelju vize veleposlanstva Republike Hrvatske u Pragu trebao je napustiti državu do 26. ožujka te godine, pa mu je tada Prekršajni sud u Sinju izrekao novčanu kaznu i protjeran je na godinu dana iz Hrvatske. No, u to vrijeme još se nije znalo da je počinitelj ubojstva, tijelo ubijene žene bit će pronađeno tek nekoliko dana kasnije. Tužiteljstvo u svojoj optužnici navodi nekoliko desetaka dokaza na kojima se temelji optužnica protiv Kosovara, koji nikada nije ispitan jer nikada poslije otkrivanja zločina nije bio dostupan hrvatskom pravosuđu i policiji.

Mrtva kraj crvene škode felicije 

Optužnicu protiv Krasniqija riječko Županijsko državno odvjetništvo podignulo je u listopadu 2018. godine, nakon zaokružene istrage. Alajdin Krasniqi je optužen da je Slavicu Dankić ubio na neutvrđenom mjestu na otoku Krku u noći od 15. na 16. travnja 2004. godine, stežući je rukama oko vrata. Njezino mrtvo tijelo pronađeno je četiri dana kasnije, 20. travnja, oko 16 sati, na predjelu Zarok u Baški. Nesretna žena nađena je mrtva pokraj svoje crvene »škode felicije«, đakovačke registracije, u šumskom predjelu, u blizini autokampa Zablaće. Osim očevida na mjestu zločina, obavljena je hitna obdukcija, a ona je pokazala da je njena smrt nasilna, da je uzrok ženine smrti gušenje uslijed stezanja vrata rukama. Utvrđeno je tada da je smrt žrtve nastupila četiri dana ranije. Odmah je pokrenuta potraga za ubojicom, no trag mu se u međuvremenu izgubio.

Uznemiravao cijelu obitelj 

U istrazi je saslušano je niz svjedoka, među kojima i kolegica koja je sa žrtvom radila u tadašnjem hotelu Zvonimir u Baški. Prisjetila se da je još 2000. godine tijekom sezone došao gost koji se predstavio kao »Indrih«, pa se rodila ljubavna veza između njega i Slavice Dankić. Tri godine kasnije, u ljeto 2003. godine, njihova veza je postala ozbiljnija. Ali, uskoro je strast počela venuti, nastupili su problemi u njihovoj vezi. Bivša kolegica ubijene napomenula je da je Indrih putem telefona uznemiravao cijelu njenu obitelj, vrijeđao ih i prijetio im. Za Indriha je rekla da je jednom prilikom prisustvovala tome da je preko telefona pričao tečnim albanskim jezikom, što joj je bilo čudno, s obzirom da se predstavljao kao Čeh. Sjetila se da je posljednji put vidjela »Indriha« u hotelu za šankom tijekom prijepodneva na dan kada joj je Slavica rekla da ide s njime u Crikvenicu, a njoj poručila da je sačeka u hotelu dok se ne vrati. No, nije se vratila. Sljedećeg dana je sobarica pokucala na vrata sobe koju je koristila žrtva, ali se nitko nije javljao. Rekla je to domaćici hotela, pa su zajedno ušle u žrtvinu sobu. Ali, nije je bilo, iako su u sobi bile njene stvari.

 

Prijetio  da će Slavicu poslati kući u kovčegu

Otac žrtve je u istrazi kazao da je okrivljenika kao »Jindriha« upoznao kada ga je u rujnu 2003. godine u njihovu obiteljsku kuću dovela kćer Slavica. Otprije je čuo da se druži sa sumnjivim ljudima, pa je jednom prilikom kćeri rekao da ga više ne dovodi u kuću. Nakon toga je Slavica otišla s njime živjeti u Osijek, ali se vratila nakon mjesec dana i rekla da s njime više neće živjeti. »Jindrih« ih je tada počeo učestalo nazivati na kućni telefon i vrijeđati. Slavičin otac se prisjetio da mu je kći jednom rekla da ju je dečko u Osijeku napadao, da ju je htio ubiti čekićem. Kada je oca zvala iz Baške kazala mu je da ju je dečko na putu za Bašku zvao 10-15 puta, a onda je dočekao u Baški i dao joj šamar. Radila je četiri dana, a onda je ubijena. Majka žrtve je u svom svjedočenju kazala kako je »Jindrih« prijetio njenom mužu da će Slavicu poslati kući u kovčegu. Slavičina sestra se pak prisjetila da je njen dečko prijetio da će zapaliti Slavičine roditelje i cijelo selo.

Evo kako odabrati idealnu kremu za brijanje

Biti uredan i lijepo obrijan važan je dio imidža mnogih muškaraca. Stoga je važno znati kako odabrati idealnu kremu za brijanje. Samo s pravom kremom brijanje može biti ugodno i proći bez iritacija.

Pronađi svoj signature scent: top 10 parfema za muškarce

Miris koji ti najbolje odgovara ovisi o tvojoj koži, ali i osobnosti i stilu života. Zato pri odabiru savršenog parfema moraš obratiti pažnju na neke stvari.

S ovim parfemima kosa će ti mirisati predivno cijeli dan

Kosa upija molekule iz zraka. Zbog toga zadržava i razne mirise iz okoline. Mirisi dima ili kuhanja samo su neki od njih. Parfemi za kosu služe tome da se ti mirisi neutraliziraju, da se kosa osvježi i da lijepo miriši cijeli dan.

Povezane objave

Pin It on Pinterest