U riječkom Županijskom sudu jutros je nastavljeno suđenje u “aferi Uljanik – 3. maj”, proces skupini čelnih ljudi – uglavnom bivših – tvrtki Uljanikove grupacije, uključujući brodogradilište 3. maj, temeljem optužnice koja ih tereti da su upleteni u kaznena djela kojima je počinjena šteta od oko 900 milijuna kuna (120 milijuna eura). Na raspravi pred vijećem kojim predsjeda sutkinja Damira Delost opet je izostao bivši direktor Uljanik brodogradilišta Silvan Kranjc, stigao je njegov podnesak u kojem je naveo da zbog spriječenosti nije u mogućnosti prisustvovati ročištima ovog tjedna, te da je suglasan da se suđenje nastavi bez njega. Sudsko vijeće odlučilo je nastaviti proces bez Kranjca u sudnici, ocijenivši da su njegova prava osigurana time što je prisutan njegov odvjetnik.
Rasprava je danas počela čitanjem više podnesaka, među kojima su i oni opunomoćenika, odvjetnika 3. maja u kojima se navode potraživanja tog brodogradilišta temeljem imovinsko-pravnih zahtjeva. Tako se od tvrtke Alpha Adriatic (prije se zvala Uljanik plovidba) prvim podneskom traži isplata oko 4,6 milijuna eura. Drugim podneskom se od Dragutina Pavletića i Zdravka Pliška traži da solidarno naknade 3,7 milijuna eura, a dodatno Pavletić i Alpha Adriatic 2,3 milijuna eura. Na ime sljedeće točke optužbe postavljen je imovinsko-pravni zahtjev od 12,6 milijuna eura, iznos za koji se traži da ga solidarno plate Marinko Brgić, Veljko Grbac, Silvan Kranjc, Domagoj Klarić i Elvis Pahljina. Brodogradilište 3. maj je postavio i imovinsko-pravni zahtjev “težak” 22,3 milijuna eura prema Brgiću, Grbcu, Gianniju Rossandi i Maksimilijanu Percanu. Posljednja svota imovinsko-pravnog zahtjeva je u visini od 6,2 milijuna eura, a traži se da ju podmiri Brgić i Alpha Adriatic.
Svi okrivljenici na koje se to odnosi sudu su nakon toga izjavili da ne priznaju imovinsko-pravne zahtjeve.
Na današnjem raspravnom danu predviđeno je saslušanje dvoje svjedoka. Prvi je pred sudsko vijeće stao svjedok koji je u inkriminirano vrijeme bio šef odjela kalkulacija u Uljanik brodogradilištu.
Najteža točka optužnice – koja “teži” oko 736 milijuna kuna – odnosi se na slučaj gradnje četiriju brodova za prijevoz rasutog tereta koji su u pulskom brodogradilištu građeni od 2010. do 2016. godine za Uljanik plovidbu. Optužnicom se Brgić, Grbac, Rossanda, Brajković, Kranjc i Pahljina terete da su na zahtjev i u dogovoru s Pavletićem i Šorcom, kao direktorima dvaju povezanih tvrtki iz Pule, postupajući protivno zakonskim regulama da su dužni brinuti se o interesima tvrtki, ugovorili gradnju četiriju brodova za prijevoz rasutih tereta, tzv. bulk carriera, po cijeni znatno nižoj od obračunatih planiranih troškova proizvodnje. Bili su svjesni da će to rezultirati teško nadoknadivim gubitkom u poslovanju, te znajući da kupci nemaju u cijelosti osigurana sredstva za financiranje izgradnje naručenih brodova, navodi tužiteljstvo. Financijske obaveze prema ugovorima o gradnji brodova samo su u manjoj mjeri izvršene, djelomično i kroz izdavanje preferencijalnih dionica, bez da je prethodno izvršena procjena njihove tržišne vrijednosti, čime je nastala šteta od oko 736 milijuna kuna.


