Bitna činjenica u ovom slučaju jest i da je “sastavni element bića kaznenog djela” za koje je optužen Abdić pribavljanje protupravne imovinske koristi, a to se nije dogodilo, jer Abdić ni u trenutku sklapanju ugovora ni u trenutku presuđenja nije postao ili bio vlasnik nekretnine, smatra sud. Pojednostavljeno: nema štete, nema djela
Fikret Abdić, poznat pod nadimkom Babo, aktualni načelnik Općine Velika Kladuša u susjednoj BiH, danas je oslobođen optužbe u „aferi vila Volosko”, za inkriminirane makinacije „teške” oko dva milijuna kuna. Zbog nedostatka dokaza, optužbe za zlouporabu položaja i ovlasti oslobodilo ga je vijeće riječkog Županijskog suda kojim je predsjedao sudac Domagoj Vučkov. Presuda nije pravomoćna, tužiteljstvo ima pravo žalbe na oslobađajuću presudu Abdiću, koji je u javnosti ostao zapamćen kao osnivač kombinata „Agrokomerc”, jednog od najmoćnijih gospodarskih giganata na prostoru bivše Jugoslavije, ali i akter jedne od najvećih gospodarskih afera u bivšoj Jugoslaviji, vezanoj upravo za to megapoduzeće, izdavanje mjenica bez pokrića u vrijednosti od 400 milijuna dolara.
Abdiću, koji je nedavno navršio 82 godine života, u Rijeci se sudilo u ponovljenom procesu za „aferu vila Volosko”, nakon što je Vrhovni sud ukinuo presudu kojom je prije šest godina, u studenom 2015. godine, oslobođen optužbe. U prvom procesu na optuženičkoj klupi sjedio je do njega sin Ervin, optužen za pomaganje ocu u zlouporabi položaja, ali je Vrhovni sud njemu potvrdio oslobađajuću presudu. Fikretu Abdiću sudilo se u odsutnosti, jer već neko vrijeme nije dostupah hrvatskom pravosuđu.
Tužiteljstvo tvrdilo da je oštetio Agrokomerc za oko dva milijuna kuna
Optužbe su stare dva desetljeća. Fikret Abdić se teretio da je, kao vlasnik i direktor riječke tvrtke Finab i ujedno kao direktor tvrtke Agrokomerc Rijeka, u siječnju 2000. godine, „u nakani pribavljanja za sebe nepripadne materijalne koristi, vile u Voloskom i zemljišta od 850 četvornih metara”, naložio sklapanje fiktivnog ugovora o pozajmici tvrtki Agrokomerc Rijeka, te zaključio fiktivni ugovor o zajmu i sporazumu o prijenosu prava vlasništva. U tom ugovoru, tvrdilo je tužiteljstvo, lažno je navedeno da je kao fizička osoba 31. prosinca 1997. godine pozajmio iznos od 600 tisuća kuna svojoj tvrtki Finab, koju je neovlašteno, smatra optužba, zastupao njegov sin Ervin.
Optužbe protiv Babinog sina su na koncu pale u vodu, no tužiteljstvo je smatralo da je Fikret Abdić zašao u kriminalne vode svojim postupanjem u priči u kojoj inkriminacije idu tako da je u ime Finaba Ervin Abdić potpisao taj sporni ugovor u kojem se navodilo da je rok povratka pozajmice do 1. lipnja 2000. godine, te da je novac zatim fiktivno pozajmljen Agrokomercu Rijeka. Radi osiguranja tražbine, uz suglasnost tvrtke Finab, nekretnine koje su bile u vlasništvu Agrokomerca Rijeka upisane su u zemljišnim knjigama na ime i u vlasništvo Fikreta Abdića, čime je postao fiducijarni vlasnik nekretnina, a time je oštetio tvrtku Agrokomerc Rijeka, a onda Karlovac, za oko 1,98 milijuna kuna.
Navodni lažni zajam
Tužiteljstvo je svojedobno pokrenulo istragu smatrajući da je vlasništvo nad vilom sporno i da je Abdić došao u posjed vrijedne kuće na nelegalan način lažnim zajmom i fiktivnim poslovnim događajima. Suština inkriminacija jest da je optužba smatrala kako je kroz dokumentaciju lažno prikazano da je Fikret Abdić kao privatna osoba dao zajam od 600 tisuća kuna Agrokomercovim tvrtkama, a one su pak kao zalog da će zajmovi biti vraćeni prepisale na Abdića vilu i zemljište u Voloskom. Tako je Abdić lažnim zajmom postao vlasnikom dotadašnje Agrokomercove vile, optužbe su kojima se krenulo još za faze istrage. Za Ervina se navodilo da je potpisao sporne dokumente o zajmu za koji su u zalog dane nekretnine – četiri kuće i dvorište u Rijeci. Time je Agrokomerc iz Velike Kladuše onemogućen u ostvarenju svojih vlasničkih prava na tim nekretninama, tvrdilo se još prije niz godina u prvim istupima optužbe.
Gruntovnica: Abdić nije vlasnik ijedne nekretnine na opatijskom području
Vijeće riječkog suca Domagoja Vučkova objavilo je danas oslobađajuću presudu, uz obrazloženje kako se ona temelji na dvama uporištima. Prvo je da Fikret Abdić zapravo i nije postao “pravi” vlasnik nekretnine, a drugo da nema nedvojbenih dokaza da je zajam bio fiktivan.
– Sud smatra da Fikret Abdić upisom fiducijarnog vlasništva nije stekao vlasništvo nad nekretninom, pa tako nije ni pribavio protupravnu imovinsku korist od 1,98 milijuna kuna, a time nije ni oštetio tvrtku Agrokomerc, sada u stečaju – napomenuo je u obrazloženju presude sudac Vučkov, dodajući kako je ključna okolnost da Abdić nije upisan kao punopravni vlasnik nekretnine, u punom smislu riječi, pa ni u trenutku sklapanja ugovora, a niti sada ne stoji tvrdnja da je pribavio utuženu nelegalnu korist. Iz nadležne gruntovnice je, naime, stigao i službeni podatak da Fikret Abdić nije upisan kao vlasnik ijedne nekretnine na području opatijskog zemljišno-knjižnog odjela.
Nema štete, nema djela
Bitna činjenica u ovom slučaju jest da je “sastavni element bića kaznenog djela” za koje je optužen Abdić pribavljanje protupravne imovinske koristi, a to se nije dogodilo, podvukao je predsjednik sudskog vijeća, jer Abdić ni u trenutku sklapanju ugovora ni u trenutku presuđenja nije postao ili bio vlasnik nekretnine. Pojednostavljeno: nema štete, nema djela.
Drugo uporište za oslobađajuću presudu jest činjenica da je vještakinja za financije naglasila kako u inkriminirano vrijeme nije naišla na dokaz da je Fikret Abdić pozajmio tvrtki Finab 600 tisuća kuna, ali da ne može ni isključiti mogućnost da je takva posudba postojala. Sud je iz toga zaključio kako nema dokaza kako se zaista radilo o fiktivnoj pozajmici Agrokomercu, te se pozvao na zakonsku regulu da u ovakvoj situaciji (“in dubio pro reo”) stvar treba tumačiti na način koji je povoljniji za optuženika. Financijsko vještačenje pokazalo je i da je inače Finab posudio Agrokomercu ukupno oko 3,4 milijuna kuna, dakle višestruko više od inkriminiranih 600 tisuća kuna.
Prije mjesec dana posjetila ga SIPA
Krajem rujna prostrujila je vijest da su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) priveli Fikreta Abdića temeljem međunarodne tjeralice koju je za njim raspisao Interpol na zahtjev Hrvatske. No, nekoliko sati poslije te vijesti pojavila se nova, da SIPA nije uhitila Fikreta Abdića, već da mu je samo uručen poziv da se javi riječkom Županijskom sudu koji ga traži radi sudjenja.
U Hrvatskoj osuđen za ratni zločin, na njegov rođendan u Pulu poklonici stigli s 52 autobusa iz BiH
Županijski sud u Karlovcu je Fikreta Abdića 2003. godine godine osudio na 20 godina zatvora, a Vrhovni sud Republike Hrvatske preinačio mu je kaznu na 15 godina zbog ratnog zločina počinjenog na području Bosanske Krajine od 1993. do 1995. godine. U ožujku 2012. godine Babo je pušten na slobodu iz zatvora u Puli nakon što je odslužio dvije trećine kazne. Zanimljivo je kako je Abdić i dok je bio u zatvoru imao veliki broj poklonika. Sjećamo se tako situacije da je u povodu jednog Babinog rođendana, dok je ležao u pulskom zatvoru, u Pulu stiglo iz BiH – 52 puna autobusa njegovih poklonika.
Lani uhićen, pa pušten kako bi mogao sudjelovati na izborima
Fikret Abdić se prije nekoliko mjeseci izjašnjavao o krivnji pred Kantonalnim sudom u Bihaću, koji mu sudi temeljem optužnice koja ga tereti za više kaznenih djela, među kojima je i zlouporaba položaja. Načelnik Velike Kladuše optužuje se za nezakonito provođenje postupaka javnih nabavki i favoriziranje jednog ponuđača iz Velike Kladuše. Osim toga, na teret mu se stavljaju nezakonita unapređenja državnih službenika, kao i pribavljanje imovinske koristi jednom rukovoditelju. Okrivljen je da je ilegalno donosio budžet općine za 2019. i 2020. godinu, a sve s ciljem da se za Udruženje za zaštitu nezaposlenih dioničara poduzeća “Agrokomerc” i za Opštu kladušku zadrugu, nezakonito izvlači novac. Zbog tih inkriminacija je i bio uhićen lani u lipnju, ali je nekoliko mjeseci poslije pušten kako bi mogao sudjelovati u predizbornoj kampanji.

