SARAJEVO – Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) priveli su Fikreta Abdića temeljem medjunarodne tjeralice koju je za njim raspisao Interpol na zahtjev Hrvatske, izvješćuju mediji u BiH.
Abdić, aktualni načelnik općine Velika Kladuša, priveden je u regionalni ured SIPA-e u Banjoj Luci kako bi tamo bio ispitan.
“Privodimo vas po zahtjevu Interpola Zagreb, a Sud BiH će odlučiti što će s vama biti”, kazao je Abdiću pripadnik SIPA-e, kako prenose BiH mediji koji dodaju kako je službenik policije pročitao obrazloženje po kojem hrvatsko Državno odvjetništvo tereti Abdića za kazneno djelo zloporabe službenog položaja i ovlasti. Nakon kaznene obrade u policiji Abdić će biti predan Sudu BiH koji treba odlučiti jesu li ispunjeni uvjeti za njegovo izručenje Hrvatskoj čije državljanstvo ima.
Tjeralica raspisana za ponovljenog procesa
Vrhovni sud Republike Hrvatske u prosincu 2019. godine prihvatio je žalbu DORH-a i ukinuo presudu Županijskog suda u Rijeci kojom je oslobođen optužbi za zloporabu položaja i ovlasti, a nakon što se nije odazivao pozivima na novom suđenju, za njim je raspisana tjeralica.
Fikretu Abdiću, zvanom Babo, prije nekoliko dana u odsutnosti je nastavljeno sudjenje u “aferi vila Volosko”, za navodne makinacije „teške” oko dva milijuna kuna. Abdiću – koji će za šest dana navršiti 82 godine života – u Rijeci se sudi u ponovljenom procesu za „aferu vila Volosko”, nakon što je Vrhovni sud ukinuo presudu kojom je prije šest godina, u studenom 2015. godine, oslobođen optužbe. U prvom procesu na optuženičkoj klupi sjedio do njega sin Ervin, optužen za pomaganje ocu u zlouporabi položaja, ali je Vrhovni sud njemu potvrdio oslobađajuću presudu.
Fiktivnim ugovorima do vrijedne vile
Optužbe su stare dva desetljeća. Fikret Abdić se tereti da je, kao vlasnik i direktor riječke tvrtke Finab i ujedno kao direktor tvrtke Agrokomerc Rijeka, u siječnju 2000. godine, „u nakani pribavljanja za sebe nepripadne materijalne koristi, vile u Voloskom i zemljišta od 850 četvornih metara”, naložio sklapanje fiktivnog ugovora o pozajmici tvrtki Agrokomerc Rijeka, te zaključio fiktivni ugovor o zajmu i sporazumu o prijenosu prava vlasništva. U tom ugovoru, tvrdi tužiteljstvo, lažno je navedeno da je kao fizička osoba 31. prosinca 1997. godine pozajmio iznos od 600 tisuća kuna svojoj tvrtki Finab, koju je neovlašteno, smatra optužba, zastupao njegov sin Ervin.
Optužbe protiv Babinog sina su na koncu pale u vodu, no tužiteljstvo smatra da je Fikret Abdić zašao u kriminalne vode svojim postupanjem u priči koja, navodno, ide tako da je u ime Finaba Ervin Abdić potpisao taj sporni ugovor u kojem se navodilo da je rok povratka pozajmice do 1. lipnja 2000. godine, te da je novac zatim fiktivno pozajmljen Agrokomercu Rijeka. Radi osiguranja tražbine, uz suglasnost tvrtke Finab, nekretnine koje su bile u vlasništvu Agrokomerca Rijeka upisane su u zemljišnim knjigama na ime i u vlasništvo Fikreta Abdića, čime je postao fiducijarni vlasnik nekretnina, a time je oštetio tvrtku Agrokomerc Rijeka, a onda Karlovac, za oko 1,98 milijuna kuna.
Nova rasprava zakazana je za kraj listopada.
U Hrvatskoj osuđen za ratni zločin
Županijski sud u Karlovcu je Fikreta Abdića 2003. godine godine osudio na 20 godina zatvora, a Vrhovni sud Republike Hrvatske preinačio mu je kaznu na 15 godina zbog ratnog zločina počinjenog na području Bosanske Krajine od 1993. do 1995. godine. U ožujku 2012. godine Babo je pušten na slobodu iz zatvora u Puli nakon što je odslužio dvije trećine kazne.