Popriličnu pažnju javnosti izazvalo je privođenje prorektora Sveučilišta u Rijeci Gordana Jelenića nakon prosvjeda u povodu Dana žena, zbog toga što je na Noćnom maršu imao zastavu Palestine. Policija je potvrdila da mu je zbog prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira uručen prekršajni nalog, a zastava mu je oduzeta. Naime, riječ je o prekršaju kojim je predviđena kazna od 200 do 1.000 eura za onog “tko istakne zastave strane države bez općeg poziva društveno-političke organizacije ili bez odobrenja organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove”. Prorektor Jelenić, kažnjen s 200 eura, najavio je žalbu.
Zbog ovog slučaja reagirao je i Danijel Klaić iz stranke Pravo i pravda, kandidat za gradonačelnika Rijeke. Klaić se oglasio priopćenjem za javnost, odnosno otvorenim pismom.
“Želim izraziti svoju zgroženost činjenicom da je ove nedjelje jedan akademski djelatnik, prorektor Gordan Jelenić, priveden na policiju i novčano kažnjen zbog nošenja palestinske zastave. Iako isticanje simbola druge države nije dozvoljeno, Palestina kao država nije priznata od strane Hrvatske, te samim time nije jasno kako se isticanje te zastave može kažnjavati. Želim dati punu podršku prorektoru Jeleniću, kao i hrabrom palestinskom narodu nad kojim se izvršava ono što bih klasificirao kao genocid”, navodi Klaić.
“Međutim želio bih podsjetiti na događaj iz 2022. godine kada je gradonačelnik Filipović uz odobravanje svoje zamjenice Sandre Krpan, na gradsku vijećnicu izvjesio ukrajinsku zastavu. To je učinjeno protupravno, i naređeno usmenim nalogom, vjerojatno kako bi se izbjegao pisani trag i eventualna prekršajna odgovornost. Za taj postupak nitko nije odgovarao, iako je zastava na gradskoj upravi visjela mjesecima. Postavlja se pitanje zašto u Rijeci ne vrijede jednaka pravila za sve, jesu li u ovom gradu SDP-ovci ipak malo „jednakiji“ od drugih?
Također bih podsjetio da su u listopadu 2022 bile dvije lažne dojave o bombi, u robnoj kući RI, preko puta gradske vijećnice. U oba slučaja robna kuća je pregledana i evakuirana, a dojave su prestale uklanjanjem ukrajinske zastave. Do koje mjere su ovi događaji povezani teško je sa sigurnošću reći, ali iskustva drugih europskih gradova sugeriraju da bi mogli biti, jer ukrajinska zastava na gradskoj vijećnici sigurno je isprovocirala određene skupine.
U svakom slučaju, smatram da nije prihvatljivo da gradonačelnik i njegova zamjenica nameću svoje stavove vješanjem zastava i sudjelovanjem na raznim ideološkim skupovima, a sve bez posljedica. Dok s druge strane, sveučilišni profesor zbog istog „zločina“ završi na policiji. Nažalost dojam je da se u Rijeci zakoni provode selektivno, umjesto po pravu i pravdi. U normalnom gradu, gradska uprava mora biti ideološki neutralna, na usluzi svim građanima. To su stvari koje namjeravam uvesti ako postanem gradonačelnik”, naglasio je Klaić.