Prošlo je deset godina zatvora od pravomoćnosti presude Dejanu L. (40), pa je riječki Županijski sud obustavio izvršenje kazne. Osuđenik je svojedobno osobno preuzeo rješenje o upućivanju u zatvor, ali mu se nakon toga izgubio trag
Dejan L. (40) iz Rijeke, s posljednjim poznatim prebivalištima u Kostreni i Prnjavoru (BiH), neće nikada morati odslužiti tri godine zatvora na koje ga je riječki Županijski sud osudio još 2011. godine zbog kaznenog djela vezanog za drogu. Nastupila je, naime, zastara izvršenja kazne, pa je Županijski sud u Rijeci donio rješenje kojim se obustavlja izvršenje kazne zatvora.
BiH nije prihvatila da kaznu služi u toj zemlji
Sud u svojoj odluci obrazlaže kako je Dejan L. u veljači 2011. godine proglašen krivim i osuđen na tri godine zatvora, a presudu riječkog Županijskog suda potvrdio je Vrhovni sud u listopadu te godine. Presuda je postala izvršna krajem studenog 2011. godine, a na ročištu u travnju 2012. godine osuđenik je osobno preuzeo rješenje o upućivanju na izdržavanje kazne. Trebao se u svibnju 2012. godine javiti u Centar za dijagnostiku u Zagrebu radi izdržavanje kazne, ali se na to nije odazvao. Izdan je nalog za sprovođenje u zatvor, ali ga se nije uspjelo naći na adresi stanovanja. U lipnju 2012. raspisan je nalog za izdavanje tjeralice. Kasnije se saznalo za njegovu novu adresu u Bosni i Hercegovini, pa je u ožujku 2019. godine zatraženo preuzimanje izvršenja kazne u Bosni i Hercegovini. No, Okružni sud u Banjaluci je to odbio. Poslije se pokušalo s izdavanjem europskog uhidbenog naloga, ali on nije reliziran. Tako se stiglo i do zastare…
Riječki Županijski sud u obrazloženju odluke navodi kako se zbog zastare više ne može izvršiti kazna zatvora izrečena Dejanu L., jer je od pravomoćnosti presude proteklo deset godina, pa je trebalo obustaviti postupak izvršenja kazne. Protiv ovog rješenja dopuštena je žalba, ali je izgledno da se nitko neće žaliti.
Slovenskom Arkanu osam godina
Dejan L. (40) bio je osuđen u medijski vrlo praćenom sudskom procesu u kojem je na optuženičkoj klupi sjedila veća međunarodna skupina okrivljenih za dilanje droge, na čelu s Kristijanom Kamenikom iz Slovenije, sada već 48-godišnjakom, zvanim Slovenski Arkan. Grupa je na prvom procesu osuđena na ukupno 60-ak godina zatvora i obvezu plaćanja oko milijun kuna, koliko se smatralo da su najmanje zaradili na prodaji droge. Kamenik je osuđen na osam godina zatvora, kao i još jedan optuženik iz vrha ove narkopiramide. Sam Kamenik je osuđen na plaćanje 365 tisuća kuna na ime zarade od droge. Za dio inkriminacija poslije se sudilo u ponovljenom procesu. Radilo se o krijumčarskom lancu u kojem je Kamenikovim vezama heroin iz BiH i još nekih zemalja stizao u Rijeku, pa dalje distribuiran na riječke ulice.
Narkoboss tražio dijamantnu pilu za bijeg iz zatvora
Kristijana Kamenika su u Sloveniji nazivali Slovenskim Arkanom jer je tamo terećen za četverostruko ubojstvo (u Celju mu se sudilo zbog ubojstva bračnog para, njihove sustanarke i njene kćeri), a njegov životopis je imao još neke sličnosti s poznatim srpskim kriminalcem. Za Kamenika se, dok je za prvog suđenja bio u pritvoru, veže i zanimljiv detalj da je kod njega nađeno neposlano pismo u kojem je tražio da mu se preko posjeta u zatvor pošalje dijamantna pila te da se, ako je to neizvedivo, “baci u krug” (dvorište), jer namjerava pobjeći iz riječkog zatvora. Njegov plan je neslavno propao; pismo je završilo u sudskom spisu, kao i plan bijega kojeg je Kamenik pokušao progutati, ali mu ga je pravosudni policajac uspio oduzeti.