Zbog izostanka drugooptuženog i odvjetnice jednog od okrivljenika, u riječkom Županijskom sudu odgođen je jutros početak suđenja za veliku aferu Forex u kojoj USKOK-ova optužnica četvero okrivljenih tereti da su bili organizirana grupa koja je od građana prikupljala novac uz obećanja da će ga plasirati prvenstveno u trgovanje devizama i ostvariti profit, a na koncu je oštećen najmanje 401 građanin, od kojih su se optuženi domogli barem 120 milijuna kuna.
U sudnici se nije pojavio Nikola Rončević (56) iz Matulja, za kojeg se u optužnici navodi da je po zanimanju komercijalist, sa završenom policijskom srednjom školom. On je hospitaliziran zbog bolesti, a iz istog razloga s glavne rasprave izostala je i odvjetnica četvrtooptužene. No, zato je na optuženičku klupu danas sjeo prvooptuženi Damir Škundrić (55), ekonomist rodom iz Karlovca, s adresom u Opatiji i boravištem u Grazu (Austrija). Do njega su sjeli suoptuženi Vedran Denoreaz (50) iz Kastva, za kojeg se u optužnici navodi da je vozač autobusa, te Milica Turak (72) iz Matulja, umirovljena ekonomistica. Sudsko vijeće, kojim predsjeda sutkinja Ksenija Iva Despot, sljedeće ročište zakazalo je za sredinu prosinca, a u međuvremenu će sud od riječkog KBC-a zatražiti dokumentaciju vezanu za zdravstveno stanje i liječenje Nikole Rončevića.
Pranje novca
USKOK tereti četvorku da su »uspostavili sustav za prikupljanje novčanih sredstava od fizičkih osoba, zasnovan na neistinitom prikazivanju da će se sredstva plasirati na međunarodno tržište kapitala, posebno u trgovanje devizama, što će rezultirati ostvarenjem značajnog profita, ali bez stvarne namjere da tako primljeni novac ulažu, već zadrže za sebe i iznesu iz Hrvatske«. Svi su optuženi za prijevaru i udruživanje za počinjenje kaznenih djela, a Damir Škundrić i za pranje novca. USKOK tereti Škundrića i Rončevića da su organizirali grupu koja je imala za cilj počinjenje kaznenih djela, a ostale da su bili članovi takve grupe.
Osnivali tvrtke u Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Austriji, SAD-u, Velikoj Britaniji…
Škundrić i Rončević su optuženi da su ostale okrivljene povezali u zajedničko djelovanje radi ostvarivanja ilegalne dobiti, a inkriminirano je razdoblje od 2004. do 2011. godine. U optužnici se navodi da su Škundrić i Rončević sami ili uz pomoć kompanjona osnovali više tvrtki u Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Austriji, SAD-u, Velikoj Britaniji i drugim državama, koje su u nazivu sadržavale prefiks »mat«, kako bi prikazali da se radi o povezanim tvrtkama koje združeno nastupaju na svjetskom financijskom tržištu. U Hrvatskoj su u ime tvrtke Mat Projekt Matulji otvarali i djelovali u više ureda, sve radi stvaranja privida legalnosti poslovanja te firme, i s njom povezanih trgovačkih društava, u prikupljanju novčanih uloga od građana. Krenuli su u prikupljanje novca od zainteresiranih ulagača, osobno ili putem posrednika koje su angažirani Škundrić i Rončević.
Iznosio novac iz Hrvatske
Glavnooptuženi Damir Škundrić je održavao seminare, na kojima je posrednike uvjeravao u zakonitost poslovanja, sigurnost i visoku profitabilnost prezentiranih programa ulaganja. USKOK Rončevića karakterizira kao čovjeka koji je nastupao kao direktor tvrtke Mat Projekt, koordinirao posrednike, osobno prezentirao način i sigurnost ulaganja, posebice velikim ulagačima, te bio osoba za kontakt za sva pitanja vezana za ulaganja i isplate. Turak i Denoreaz su obavljali operativne, administrativne i informatičke poslove u uredima Mat Projekta, te primali uplate od posrednika i pripremali isplate posredničkih provizija, među ostalim. Denoreaz je zajedno s Rončevićem koordinirao kontakte između posrednika i Škundrića, na seminarima za posrednike asistirao Škundriću, iznosio prikupljeni novac iz Hrvatske, primao uplate i drugo. USKOK precizira da je oštećen najmanje 401 ulagač iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore, za ukupno najmanje 120,2 milijuna kuna.
Primljeni novac donosio bi se u urede tvrtke Mat Projekt, kasnije Ron Projekt, nakon čega ne bi bio investiran u korist ulagača na tržište kapitala, već su ga zadržavali za sebe, iako su ulagačima redovito slali obavijesti o visini navodne dobiti, naglašava se u optužnici, u kojoj se dodaje i da bi dobit povremeno isplaćivali pojedinim ulagačima od novca koje su uložili drugi investitori.
Škundrić oprao najmanje 22 milijuna kuna
Prvooptuženi Damir Škundrić se tereti da je u razdoblju od 2005. do kraja 2012. godine »oprao« najmanje 22,3 milijuna kuna dobivenog od ulagača, kupujući nekretnine i vozila, ulaganjem u tvrtke i polaganjem novca na bankovne račune.
U optužnici se tako precizira da je za 1,1 milijun eura kupio tri stana, poslovni prostor i garaže u Voloskom, za 220 tisuća eura kupio četvrti stan, sušionicu i garažu u Voloskom, za 265 tisuća eura kuću na području Miholjica, za 170 tisuća eura stan u Rijeci, a za 917 tisuća eura stan i parkirališna mjesta u Grazu. Kupio je i šest automobila, od kojih je najviše dao za »audi A8« – pola milijuna kuna. Navodi se i da je u bankama položio oko 12 milijuna kuna, gotovo milijun eura, 109 tisuća američkih dolara i oko 41 tisuću švicarskih franaka.Više ulagača dalo više od pola milijuna eura
Na listi od više stotina lakovjernih ulagača nalaze se poduzetnici, pekari, ugostitelji, liječnici i drugi. Najniže uplate bile su one od 5.000 eura. Fascinatno zvuči podatak da je jedna obitelj poduzetnika bila spremna predati ukupno čak 931 tisuću eura. Drugi na listi je čovjek koji radi u zdravstvu, a uložio je 884 tisuće eura, očekujući zaradu. Još nekoliko dobrostojećih ulagača uložilo je – više od pola milijuna eura. Onih koji su dali grupaciji Damira Škundrića peteroznamenkaste iznose eura ima na desetke.
Četvorica se nagodila
Optužnica, podignuta u lipnju 2017. godine, inicijalno je sadržavala osam imena okrivljenih, ali su se kasnije četvorica nižeoptuženih nagodila oko kazne. Riječki Županijski sud je u veljači 2018. godine donio presudu na temelju sporazuma stranaka kojom su četvorica osuđena na bezuvjetnu kaznu od 11 mjeseci zatvora, što im je odmah pretočena u rad za opće dobro, po ključu: dan zatvora – dva sata rada. Sankcija svakom od četvorice bila je i uplata 50 tisuća eura u državni proračun, na ime oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom. Osuđeni su tako 41-godišnji Darko Vincelj, umirovljeni policijski službenik iz Zagreba, 42-godišnji Bruno Dogan, ekonomist iz Stubičkih Toplica, 41-godišnji Tomislav Babić, kovinotokar iz Oroslavlja i 42-godišnji Renato Kandare, umirovljeni policajac iz Zagreba.
